Najnowsze komentarze
Brak opinii
Szukaj na blogu
Najnowsze artykuły

Pachnąca ciąża i aromatyczny poród z olejkami ViaAroma

by

Przed Tobą dziewięć pięknych miesięcy, zadbaj aby były one przyjemne, zdrowe i pachnące...

Ciąża to czas, kiedy każda mama wyjątkowo dba o siebie, mając na myśli dobro dziecka. To okres, kiedy kobiety odstawiają alkohol i kawę, rzucają palenie, a te, które wcześniej źle się odżywiały, zaczynają dbać o odpowiednie składniki w pożywieniu. Większość przyszłych mam wprowadza suplementację i przechodzą na zbilansowaną dietę jeszcze przed wykonaniem testu potwierdzającego ciążę. To dobrze! Ten czas 9 miesięcy należy jak najlepiej wykorzystać, zwłaszcza zadbać o siebie, bo tylko wtedy możesz dostarczyć dziecku wszystkiego, co niezbędne.

Warto też zwrócić uwagę na środki czyszczące, które z jednej strony mogą uczulać mamę, często wywołują mdłości (ze względu na sztuczne zapachy), są realnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Tu polecam zastąpić chemię gospodarczą olejkiem z cytryny i sodą oczyszczoną. Są to bardzo skuteczne środki do czyszczenia i zarazem bezpieczne dla zdrowia.

Wiele kobiet w ciąży źle toleruje różne zapachy, zwłaszcza w kuchni, a stosowanie olejku z cytryny pomaga zniwelować nieprzyjemne aromaty. 

Wyczyść lodówkę olejkiem z cytryny i postaw w malutkiej miseczce odrobinę tego olejku, a przekonasz się jak przyjemnie świeżo będzie pachniała Twoja lodówka za każdym razem, gdy ją otworzysz!

Dezynfekuj deski do krojenia olejkiem cytrynowym, dodawaj olejku z cytryny zamiast płynu nabłyszczającego do zmywarki. Gwarantuję Ci, że szkło po umyciu będzie błyszczące i pachnące, a Ty unikniesz spożycia szkodliwych resztek syntetycznego nabłyszczacza. 

Postaw na naturę! Dodawaj kilka kropli olejku do mycia podłóg, przecież większość dnia wdychasz opary płynów do czyszczenia, znacznie bezpieczniej będzie otaczać się naturalnymi aromatami!

W tym czasie staraj się więcej odpoczywać. 

Zrób sobie relaksującą kąpiel z olejkami.

Zmieszaj 4 krople olejku z lawendy z łyżeczką miodu lub tłustego mleka i wlej do letniej kąpieli. 

Pozwól swoim obolałym często nogom na relaks. Jeżeli nie masz wanny, wymocz stopy w wodzie z olejkiem (koniecznie zmieszanym z miodem lub mlekiem).

Ciąża to czas, kiedy przybiera się na wadze, nogi puchną, a żyły osłabiają się, aby zapobiec żylakom warto sięgać po olejki poprawiające krążenie: geranium, lawenda, grejpfrutlimonka (olejki cytrusowe używaj tylko wieczorem, gdyż po wyjściu na słońce mogą powodować przebarwienia! Latem więc wybieraj na dzień te kwiatowe).

Pierwszy trymestr ciąży to dla wielu kobiet ciężki czas ze względu na poranne mdłości. W tym przypadku olejki eteryczne mogą przynieść dużą ulgę. Wdychaj z buteleczki, rozpylaj w dyfuzorze lub noś naszyjnik do aromaterapii nasączony wybranymi olejkami (wówczas będziesz otoczona aromatem przez cały dzień w domu, w pracy, na spacerze). 

Największą ulgę przyniesie olejek z mięty, limonki, cytrynygrejpfruta i neroli

Możesz też skropić wybranym olejkiem kamień z lawy, który położony koło łóżka będzie subtelnie uwalniał aromat olejków w sypialni. 

Dobrym rozwiązaniem też może być osobisty inhalator kieszonkowy, do którego zakrapla się olejki i otwiera się go w chwili gorszego samopoczucia. Jest mały, więc mieści się do każdej torebki, a nawet do kieszeni. Używaj go doraźnie, gdy poczujesz mdłości.

Z czasem rosnący brzuch i piersi mogą być przyczyną powstawania nieestetycznych rozstępów. Lepiej zapobiegać ich tworzeniu niż potem zmniejszać widoczność już powstałych. Od pierwszych dni ciąży delikatnie poszczypuj swoją skórę na brzuchu, udach i biuście. Przygotuj skórę lekkim masażem używając oleju z dzikiej róży, który pięknie ją wypielęgnuje, dodaj do olejku (30ml) zaledwie 10 kropli wybranego olejku eterycznego, polecam Ci neroli, bo świetnie zapobiega rozstępom lub z kocanki, który również idealnie pielęgnuje skórę narażoną na intensywne rozciąganie. Pamiętaj, aby nie nakładać olejków na suchą skórę, zwilżenie jej hydrolatem (z róży lub melisy) pomoże nawilżyć skórę i zatrzymać tę wilgoć na dłużej poprzez nałożenie olejków. 

Zadbaj tez o masaż swoich piersi, przygotuj je na intensywny wzrost i zmiany w okresie karmienia, kontynuuj masaże po porodzie, aby zadbać o jędrność skóry również po okresie laktacji. Nie używaj środków syntetycznych, pamiętaj, że skóra w tym okresie jest bardziej wrażliwa, a po porodzie będziesz do niej przytulała maleństwo. Masuj biust okrężnymi ruchami używając mieszanki oleju jojoba lub z dzikiej róży, jeśli bardzo zależy Ci na jędrności, warto zainwestować w olej z opuncji figowej, uważanej za naturalny botoks. Postaw na eteryczne olejki z neroli, geranium, grejpfruta, lawendy. (na 30 ml oleju bazowego dodaj do 10 kropli olejków eterycznych).

Masaż w czasie ciąży może przynieść odprężenie dla ciała i umysłu. Niech będzie delikatny z użyciem olejków eterycznych, które kochasz! To bardzo ważne, byś w tym czasie wybierała te olejki, które Ci się podobają. 

Pamiętaj, że w czasie ciąży zmieniają się preferencje zarówno smakowe, jak i zapachowe. To jest wynikiem zmieniających się hormonów. Jeśli czujesz, że aromaty kwiatowe Cię drażnią, postaw na cytrusy!

W przypadku problemów ze snem polecam Ci mieszankę „Kolorowych snów” lub do wyboru któryś z jej składników: bergamota, lawenda, mandarynka. Wyciszą i ukołyszą Cię do snu. Wystarczy dyfuzować przy łóżku, nasączyć kamień z lawy położony na szafce nocnej lub kilka kropli olejku na poduszkę.

Jeśli czujesz powtarzające się delikatne skurcze macicy w drugim trymestrze ciąży, musisz koniecznie się oszczędzać! Unikaj stresu. Wspieraj swój optymizm, dbaj o dobry nastrój. Pomoże Ci wdychanie olejku z mandarynki, bergamoty, pomarańczy, limonki, czy grejpfruta ale tez róży lub neroli.

Około 4 tygodni przed planowanym porodem zadbaj o przygotowanie krocza do porodu. Uelastycznij tkanki, aby uniknąć nacięcia. Wmasuj olej bazowy (polecam Ci olej z wiesiołka lub jojoby) z olejkiem z geranium, róży damasceńskiej lub/i szałwii muszkatołowej. Masaż powtarzaj codziennie przez ok 5 minut. 

Przed samym porodem warto stosować olejki, które działają pobudzająco na mięśnie macicy: olejek jaśminowy, który wzmacnia skuteczność skurczową, szałwię muszkatołową, która wzmacnia skurcze i pomaga w naturalnym przebiegu porodu, imbiru, goździka i cynamonu, które pobudzają krążenie i skurcze, po zmieszaniu oczywiście z olejem roślinnym bazowym (jojoba/kokos/dzika róża). Taką mieszankę najlepiej wmasowywać w brzuch, plecy lub zrobić okład. Olejki te warto dyfuzować w pomieszczeniu podczas porodu, można (po zmieszaniu z mlekiem) dodać do letniej kąpieli lub wdychać z osobistego inhalatora.  Jeśli boisz się porodu, stresujesz się samym pobytem w szpitalu, obawiasz się o swoje maleństwo, warto, byś zadbała o swoje emocje. Włącz w dyfuzorze olejek z lawendy, mandarynki, pomarańczy, geranium, jaśminu, one wyciszą Cię, poprawią nastrój, zmniejszą napięcie.

Im bardziej będziesz rozluźniona, tym łatwiej zniesiesz poród. W drugiej fazie porodu idealnie sprawdzi się olejek z róży damasceńskiej, który zmniejszy ból oraz kadzidłowiec, który złagodzi napięcie.

Pamiętaj, że olejki możesz ze sobą mieszać, ważne, by sprawiały Ci przyjemność!

Olejki, których należy unikać w ciąży:

Anyż, brzoza, cyprys, goździk, hyzop, mirra, oregano, pietruszka, wintergreen.

W pierwszym trymestrze unikaj: jaśminu, szałwii muszkatołowej, goździka, cynamonu i imbiru, które zwiększają skurcze macicy, wykorzystaj je natomiast podczas porodu.

Używanie olejków eterycznych podczas ciąży i porodu należy skonsultować lekarzem i położną. 

Życzę Ci, żebyś czas ciąży był dla Ciebie przyjemny i pachnący, a sam poród był wspaniałym przeżyciem. 

Bądź zdrową i szczęśliwą mamą!

Dodaje opinie
Dodaj odpowiedź
Musisz być zalogowany żeby komentować

Menu

Settings

Podziel się