Najnowsze komentarze
Brak opinii
Szukaj na blogu
Najnowsze artykuły

Jak oswoić menopauzę?

by

Dziś całkowicie zmienia się podejście kobiety dojrzałej i jej potrzeb.

Po pierwsze wydłużyła się znacznie długość życia, poza tym wraz z rozwojem medycyny stan zdrowia kobiety po 40-ce poprawił się. Na pewno niemałe znaczenie ma styl życia dzisiejszej kobiety. Rozwój osobisty, dbanie o dobrostan, do tego dochodzą często ćwiczenia i medytacje. Dzisiejsza dojrzała kobieta to w wielu wypadkach spełniająca się zawodowo, realizująca własne pasje, dbająca o siebie pani 40+

Wszystko byłoby pięknie, gdyby na drodze do pełni szczęścia nie pojawiły się wahania hormonalne!

Kiedy w głowie zaczyna się robić „bałagan”, pamięć zaczyna szwankować, nastrój podupada, a do tego dołączają się uporczywe uderzenia gorąca, bóle stawów, migreny i ten nieubłagalny przyrost wagi, nawet najbardziej pewna siebie kobieta ma dość.

Olejki eteryczne to naturalny sposób na wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego każdej z nas, bardzo pomocne są właśnie w okresie menopauzy. Możesz korzystać z dobrodziejstw natury, aby poprawić swój komfort życia.

Mając dostateczną wiedzę na temat aromaterapii możesz wspierać się olejkami w zależności od dolegliwości. Poniżej opiszę sytuacje, w których warto sięgnąć po odpowiednie olejki.

WAHANIA HORMONALNE

Każda z nas jest inna i indywidualnie znosi menopauzalne zmiany hormonalne, dlatego podaję zawsze kilka sprawdzonych olejków poprawiających samopoczucie, abyś wybrała dla siebie ten, który pomaga Ci najlepiej! Niewątpliwie najlepszym przyjacielem każdej kobiety jest olejek z PACZULI i SZAŁWII MUSZKATOŁOWEJ. To dwie rośliny, które znane są ze swojej niezawodności w regulowaniu poziomu hormonów żeńskich. Paczula i szałwia muszkatołowa łagodzą dolegliwości związane z okresem przekwitania. Dodatkowo działanie regulujące gospodarkę hormonalną zaobserwowano stosując olejek z GERANIUM. Możesz ich używać samodzielnie lub łączyć ze sobą, ja polecam mieszanie z innymi olejkami np. pomarańczą, która dodatkowo poprawi Ci nastrój.

Możesz sięgnąć też po gotową mieszankę ONA. Stworzoną z myślą o kobietach i w odpowiedzi na ich potrzeby.

UDERZENIA GORĄCA

Wiele kobiet przechodząc menopauzę musi się zmierzyć z pojawiającymi się uderzeniami gorąca. Jeśli i Ty borykasz się z nocnymi potami możesz sięgnąć po SZAŁWIĘ MUSZKATOŁOWĄ PACZULĘ, ale w badaniach zaobserwowano, że w tym zakresie doskonałe rezultaty przynosi dyfuzowanie

BERGAMOTYGREJPFRUTALAWENDY i CYPRYSU.

I znowu, możesz użyć ich pojedynczo lub wzmocnić ich działanie dowolnie łącząc według uznania. Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort, więc wybieraj te spośród wymienionych olejków, które są dla Ciebie przyjemne.

Wygodną formą aromaterapii dla kobiet jest pachnąca biżuteria. Nosisz na szyi naszyjnik zakropiony wybranymi olejkami i przez cały dzień otaczasz się aurą spokoju i wpływasz na regulację hormonów.

BEZSENNOŚĆ

Częstym problemem pojawiającym się w okresie około menopauzalnym jest bezsenność. Kłopoty z zasypianiem są też wynikiem stresu, natłoku myśli, a nawet przemęczenia.

Z pomocą niewątpliwie przychodzi w tym przypadku LAWENDAMANDARYNKA i BERGAMOTA. Mają one za zadanie wyciszyć, uspokoić myśli, odprężyć i zapewnić spokojny sen. W zależności od Twoich preferencji wybierz ten olejek, który lubisz najbardziej, doskonale też komponują się ze sobą – dla wygody możesz sięgnąć po gotową mieszankę KOLOROWYCH SNÓW. Jeśli lubisz pić herbatkę z melisy, proponuję Ci zamienić ją na wdychanie olejku z melisy. Jedna kropla olejku melisowego na poduszkę zapewnia spokój i dobry sen. A jednej kropli olejku odpowiada około 17 filiżanek naparu z melisy – czy czujesz tę moc? Sypialnia spowita melisowymi oparami przywołuje wspomnienia z dobrego SPA, przynosi relaks.

Nie zapomnij jednak o swojej sferze  emocjonalnej. Zadbanie o dobry sen (olejki na bezsenność opisane powyżej) przekłada się na komfort psychiczny.

Olejkiem o niesamowicie pozytywnym wpływie na organizm kobiety jest olejek z RÓŻY DAMASCEŃSKIEJ, moc natury zawarta w jednej kropli róży potrafi zadbać o tak potrzebną  równowagę Twojego  ciała i umysłu.

PAMIĘĆ

Wraz z upływającym czasem, w okresach przemęczenia i przy wahaniach hormonalnych zauważamy u siebie problemy z pamięcią. Jest to zjawisko częste, ale zawsze stresujące i niezależnie od tego, czy przejściowe, czy nieuchronne, możesz wspomóc swój mózg olejkami eterycznymi, aby opóźnić proces demencji. Badania wykazały, że poprzez wdychanie rozproszonych olejków eterycznych takich jak MIĘTA PIEPRZOWAROZMARYN, CYNAMON CYTRYNA możesz znacznie  poprawić swoje zdolności umysłowe. W niektórych krajach pracownikom w biurach rozpyla się naturalny olejek cytrynowy, co zmniejsza częstotliwość popełniania błędów obliczeniowych. Olejek rozmarynowy pomaga w koncentracji, wspomaga procesy uczenia, dlatego zaleca się wąchanie go w czasie sesji studenckich, a także za kierownicą, kiedy wymagane jest wyjątkowe skupienie. Możesz dla wygody sięgnąć po gotową mieszankę EUREKA!

Niezwykle szybko rozjaśnia umysł OLEJEK Z CZARNEGO ŚWIERKU, który skutecznie podnosi wibracje (silniej nawet niż róża damasceńska). Wdychany nawet bezpośrednio z buteleczki wspomaga kreatywność i dodaje chęci do życia.

Natomiast olejkiem wykorzystywanym w USA wspomagająco u chorych na chorobę Alzheimera jest niewątpliwie olejek z KADZIDŁOWCA. Ma zdolność regeneracji niektórych połączeń nerwowych. Stosuje się go też u osób po udarach.

CELLULIT

Cellulit jest wywoływany przez wiele czynników, w tym złe odżywianie, hormony i stres. Nie bez znaczenia są oczywiście skłonności genetyczne. Jednak zawsze warto zadbać o ciało w taki sposób, aby cellulit był mniej widoczny. Stwórz peeling gruboziarnisty z olejkami eterycznymi, aby wygładzić strukturę skóry i rozbić podskórną nierównomierną tkankę tłuszczową. Po wykonanym peelingu nałóż mieszankę olejków eterycznych z olejem bazowym (jojoba lub z zielonej kawy – który dodatkowo zwalcza cellulit). Do moich ulubionych olejków do walki z cellulitem należy GREJPFRUT! Idealnie też sprawdza się PACZULAROZMARYN, CYPRYSCZARNY PIEPRZ, CYNAMON, KAWA i IMBIR. Wszystkie rozgrzewające olejki, które występują również jako przyprawy mają dobre działanie ujędrniające, przyspieszające metabolizm i przyczyniają się do redukcji cellulitu.

ZMARSZCZKI

Starzenie się jest nieuchronnym etapem życia każdej z nas. Im więcej przybywa nam lat, tym więcej zmarszczek zauważamy na naszej twarzy. Czy Ty też z każdym rokiem bardziej dbasz o kondycję twarzy i poszukujesz co raz lepszych specyfików, aby spowolnić proces starzenia? Nie wiem, czy wiesz, ale olejki eteryczne są składnikiem większości dobrej klasy kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy. Są stosowane od czasów starożytnych, niegdyś dostępne były tylko dla najzamożniejszych. Dziś wszystkie możemy dbać o naszą skórę i zachować młodzieńczy, promienny blask na dłużej, dzięki dostępności naturalnych olejków eterycznych. Teraz sama możesz niewielkim kosztem stworzyć bardzo cenne receptury dla swojej twarzy. Mała buteleczka olejku wystarczy Ci na bardzo długo. Na pierwszym miejscu niewątpliwie stawia się OLEJEK Z RÓŻY DAMASCEŃSKIEJ, jest jednym z najcenniejszych olejków eterycznych, ponieważ potrzeba bardzo dużo płatków kwiatu, aby otrzymać niewielką buteleczkę czystego olejku. Jednak zapewniam Cię, że oryginalny bułgarski olejek z róży damasceńskiej jest tak wydajny, że wystarczy zaledwie kilka kropli dodanych do Twojego kremu czy oleju bazowego (np. jojoba, czy opuncja), abyś osiągnęła zamierzone rezultaty. Olejek różany likwiduje drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, ujędrnia skórę i rozświetla ją, dodaje młodości. Podobne działanie ma absolut JAŚMINOWY, który też należy przed nałożeniem na skórę zmieszać w odpowiednich proporcjach z olejem bazowym. Dla zachowania pięknej skóry dobrze jest również stosować olejek z KADZIDŁOWCA i KOCANKI. Ich zdolność do regeneracji tkanek daje świetne rezultaty w walce ze zmarszczkami.  Nie zapomnij też o PACZULI – ten olejek jest uwielbiany przez kobiety właśnie ze względu na działanie na skórę – dodaje jędrności i wygładza. Odprężające i rozluźniające, czyli przeciwzmarszczkowe działanie ma również olejek YLANG YLANG

Warto wykonać automasaż twarzy gumowymi bańkami przeznaczonymi do tego celu. Regularne stosowanie tego rytuału znacznie poprawi owal i napięcie skóry.

PRZEBARWIENIA

W okresie przekwitania niestety czasem na twarzy powstają przebarwienia. Tu również warto sięgnąć po olejki eteryczne. Należy je stosować delikatnie, zawsze rozcieńczone z olejem bazowym np. z opuncji figowej lub z dzikiej róży. Możesz zmniejszyć widoczność przebarwień stosując OLEJEK Z RÓŻY DAMASCEŃSKIEJ. Jest to najwyższej klasy olejek eteryczny, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. KADZIDŁOWIEC, który doskonale regeneruje skórę będzie Ci na pewno sprzyjał. LAWENDA – pomocna przy ciężkich oparzeniach – idealnie radzi sobie z regeneracją skóry. CYTRYNA rozjaśnia przebarwienia, więc delikatnie wybieli skórę, a SZAŁWIA MUSZKATOŁOWA zregeneruje tkankę. W przypadku przebarwień, dobrze abyś używała olejków regularnie. Tu wymagana jest od Ciebie cierpliwość, ale efekty naprawdę są widoczne. Najlepiej abyś wykonywała delikatny masaż z użyciem tych olejków połączonych ze sobą dla lepszego działania.

WŁOSY

Włosów na głowie nigdy nie jest za wiele! Prawie każda z nas chciałaby mieć dłuższe, bardziej gęste, zdrowsze i ładniejsze…Ale z różnych przyczyn (w tym zaburzenia hormonalne) zdarza się, że włosy częściej wypadają, łamią się, są słabe i nieatrakcyjne. Poszukując różnych środków do pielęgnacji włosów osłabionych trafiłam właśnie na olejki. Najbardziej rekomendowanym przez aromaterapeutów jest olejek z ROZMARYNU, naprawdę szybko radzi sobie z wypadającymi włosami. Drugim świetnym rozwiązaniem jest olejek YLANG YLANG. Ten intensywny olejek pobudza cebulki do wzrostu i powoduje pojawienie się nowych włosów już po kilku tygodniach od zastosowania. Możesz mieszać te dwa olejki, dodawać do szamponu, maski do włosów, robić wcierki. Poprawiają krążenie głowy, dodatkowo zastosowanie olejku z LAWENDY eliminuje łupież. Twoje włosy polubią też olejek z SZAŁWI MUSZKATOŁOWEJ i EUKALIPTUSA. Poprawią one kondycję skóry głowy i tym samym wzmocnią wzrost włosów.

Ciekawym olejkiem do pielęgnacji włosów jest też CEDR HIMALAJSKI pobudzający cebulki do wzrostu. Olejek eteryczny z liści WAWRZYNU reguluje też sebum, więc jest lubiany przez osoby z problemami skóry głowy.

KRĄŻENIE

Wraz z wiekiem, nadwagą, problemami zdrowotnymi, złą dietą, czy po prostu poprzez skłonności genetyczne pojawia się często problem krążenia. Powoduje to dyskomfort, a często prowadzi w konsekwencji do powstawania żylaków i zatrzymywania się płynów (obrzęki). Jeśli spotykasz się z którymś z objawów u siebie, najlepiej sięgnij po GREJPFRUT, który poprawia krążenie i zapobiega zatrzymywaniu wody. CYPRYS jest też bardzo korzystny i używany często przez masażystów. Bardzo polecam LAWENDĘ i do stosowania na żylaki i opuchnięte nogi, przynosi ulgę nawet w stanach zapalnych, również CYTRYNĘ.

Niezwykle pomocnym olejkiem przy obrzękach i żylakach jest olejek z KOCANKI (helichrysum).

NADWAGA

Jeśli zmagasz się z nadwagą, chcesz zadbać o linię, warto zadbać o oczyszczanie organizmu z toksyn i o dobrą cyrkulację płynów (obrzęki są najczęściej powodem ociężałości i tego, że mamy mocno napięte codzienne ubrania). Innym powodem może być faktyczny przyrost wagi spowodowany częstym podjadaniem i tu z pomocą przychodzi olejek z GREJPFRUTA. Orzeźwia, dodaje motywacji do regularnych ćwiczeń i zdrowego odżywiania, a co najważniejsze, zmniejsza chęć na słone i słodkie przekąski.

Niestety wzrost masy ciała może być w okresie menopauzy spowodowany chorobami tarczycy. Aby wspierać TARCZYCĘ sięgnij po olejek z TRAWY CYTRYNOWEJ, MIĘTYGERANIUM i KADZIDŁOWCA.

MIGRENY

Bóle głowy to powszechny problem wielu kobiet. Zwłaszcza w okresie wahań hormonalnych pojawiają się uporczywe migreny. Są wynikiem stresu i niewyspania (czytaj wyżej), napięć i problemów z kręgosłupem. Nie wyobrażam sobie już więcej sięgania po środki przeciwbólowe! Sprawdziłam na sobie, że genialną i szybka metodą na moje bóle głowy jest zastosowanie olejku z MIĘTY PIEPRZOWEJ!  Wystarczy nałożyć na skronie i kark, aby po kilku minutach poczuć ulgę. U wielu osób doskonale sprawdza się LAWENDA i GERANIUM, a przy silnych migrenach można włączyć KADZIDŁOWCA, który doskonale poprawia ukrwienie mózgu. Jest zresztą stosowany przy leczeniu choroby alzheimera i po udarach mózgu. Dobrze, abyś poeksperymentowała, co u Ciebie zadziała najlepiej – nie ma jednego olejku dla wszystkich, bo każda z nas jest inna. Jeśli przy migrenie miewasz mdłości spróbuj dodać olejek IMBIROWY.

EMOCJE

Zapewne słyszałaś, że zapachy mają ogromny wpływ na emocje. Przywołują wspomnienia, wabią lub odpychają – te właściwości mają olejki eteryczne wytwarzane przez rośliny w celach ochronnych lub dla przetrwania gatunku. Skorzystaj z natury, popraw sobie nastrój, dodaj energii, pokonaj smutki – dobierając odpowiednie aromaty. Robert Tisserand – guru od aromaterapii – przeprowadził wiele badań na temat szkodliwości sztucznie stworzonych zapachów, w tym drogich perfum, które wiele z nas chętnie kupuje i używa. Spróbuj odnaleźć swoje zapachy wśród natury! Możesz bawić się naturalnymi olejkami sama, możesz też nauczyć się komponować własne perfumy pod okiem profesjonalisty. Ja zamieniłam całkowicie perfumy z drogerii na naturalne, stworzone z olejków eterycznych i czuję jak poprawiają mi nastrój, minęły uporczywe bóle głowy, to działa!

Wpływanie na Twój nastrój może być tak proste, jak oddychanie, bo właśnie przez błonę śluzową nosa substancje z olejków najszybciej dostaję się do Twojego krwiobieguMożesz też używać naturalne perfumy w postaci olejku z kulką (roll-on), nakładając je na odpowiednie miejsca (na nadgarstki, na kark, za uszami), olejki rozcieńczone z olejem bazowym doskonale przenikają przez skórę. Najlepszymi antydepresantami są wszystkie olejki cytrusowe – POMARAŃCZA (moja ukochana), jeśli nie lubisz słodkiej pomarańczy, spróbuj sięgnąć po POMARAŃCZĘ CZERWONĄ, pachnie niczym Campari, lekko wytrawnie i cytrusowo, świeżo. Wspaniale zacząć dzień od  MANDARYNKIGREJPFRUTA, CYTRYNY i LIMONKI. Olejki nie tylko poprawiają nastrój, mogą też wyciszać – LAWENDABERGAMOTA.

Są też afrodyzjaki – PACZULAYLANG YLANG, czy GAŁKA MUSZKATOŁOWA. 

Udowodniono też, że olejek NEROLI wpływa bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie, stąd dodawany jest często do perfum.

Oczywiście RÓŻA DAMASCEŃSKAFRANGIPANIJAŚMIN są nieocenione, jeśli chodzi o poprawę nastroju – uważa się w aromaterapii, że są to zapachy wręcz euforyczne

Wygodną formą aromaterapii dla kobiet jest pachnąca biżuteria. Nosisz na szyi naszyjnik zakropiony wybranymi olejkami i przez cały dzień otaczasz się aurą spokoju i wpływasz na regulację hormonów. Wybierasz pachnącą bransoletkę – poczujesz zapach lejku przy każdym ruchu ręki. To takie proste i przyjemne!

 

Dodaje opinie
Dodaj odpowiedź
Musisz być zalogowany żeby komentować

Menu

Settings

Podziel się