Latest Comments
No comments
Blog search
Recent articles

Olejek, którym pachniała prawdziwa księżniczka...

Olejek Neroli to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych naturalnych kwiatowych zapachów znanych i używanych do produkcji perfum. Wytwarza się go w procesie destylacji wyjątkowo pachnących białych kwiatów gorzkiej pomarańczy. Nasz olejek pochodzi z destylarni w słonecznej Italii, gdzie uprawa wiecznie zielonego cytrusowego drzewa gorzkiej pomarańczy jest popularna, ze względu na idealne warunki klimatyczne. 

Olejek neroli ma liczne właściwości, dzięki występującymi naturalnie w jego składzie związkom: linalol, octan linalylowy, nerolidol, e-farnezol, a-terpineol, limonen. 

Nazwa olejku pochodzi od księżniczki Nerole - Księżnej Annay Marii Orsini di Bracciano, która w XVII wieku perfumowała tym olejkiem swoje drogocenne rękawiczki, koronki, eleganckie szale, papeterię i wodę do kąpieli. 

Z czasem olejkiem  neroli zaczęto wzbogacać kosmetyki i wody kolońskie, stał się on składnikiem najdroższych perfum. Dziś niestety powszechni zastępowany jest sztucznym zapachem, wytworzonym na podobieństwo oryginalnego olejku neroli, a to ze względu na wysoką cenę czystego olejku. Dlatego też nie należy ufać olejkom podejrzanie tanim, nawet, jeśli pojawia się w opisie „naturalny”, często jest on rozcieńczany tańszymi olejami.

Włochy są wiodącym producentem naturalnego olejku neroli, w innych regionach można zauważyć niewielkie różnice w zapachu olejku, ze względu na warunki uprawy rośliny. W niektórych regionach Włoch da się wyczuć aromat neroli w powietrzu, to obszary, gdzie jest największe skupisko plantacji i rodzime destylarnie.

Dziś olejek neroli stosowany jest zarówno w kosmetyce do pielęgnacji, jak i w celu poprawy samopoczucia. Jest znany ze swoich właściwości zmniejszających ból i stany zapalne, redukujących stres oraz napięcia. Niezwykle ceniony jest w okresie menopauzy – zdecydowanie powinien się znaleźć w posiadaniu każdej kobiety. Niweluje dolegliwości pojawiające się w tym czasie. 

Dodany do balsamu do ciała działa zarówno na zmysły, jak i na ciało. Odmładza, pielęgnuje i regeneruje skórę. Wiele firm kosmetycznych dodaje olejku neroli do kosmetyków mających zmniejszyć blizny i rozstępy, lub im zapobiec. Cenione kremy do twarzy wzbogacane są neroli, aby ujędrnić skórę i wygładzić zmarszczki. Wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków do skóry suchej i zniszczonej, ale doskonale sprawdza się tez przy cerze tłustej – dzięki właściwościom regulującym wytwarzanie sebum. Ceniony jest przy skórze trądzikowej, gdyż niweluje stany zapalne i łagodzi podrażnienia. Rozjaśnia i świetnie radzi sobie z cerą naczynkową.

Olejkiem neroli możesz zadziałać profilaktycznie – dodając do swoich kosmetyków kilka kropli czystego olejku, możesz też wpływać na regenerację skóry dotkniętej zmarszczkami, przebarwieniami, czy bliznami – tu warto wprowadzić olejek do oleju bazowego (np. jojoba, który dodatkowo pielęgnuje skórę) i wmasowywać rozcieńczony olejek w zmienione partie ciała.

Dla relaksacji i wspomagania w okresie menopauzy warto stosować neroli regularnie w aromatyzerze ultradźwiękowym, lub samochodowym. Możesz też zakroplić do biżuterii, stworzonej specjalnie do celów aromaterapeutycznych.

Jeśli marzysz o odprężającej kąpieli w wannie, nie zapomnij, że (jak każdy olejek eteryczny) należy go przed wlaniem do wody, rozcieńczyć w łyżce miodu, lub tłustego mleka, gdyż olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie.

W przypadku bólu głowy warto nanieść kroplę olejku na wilgotny ręcznik i zrobić chłodny okład, a przy skurczach brzucha – okrężnymi ruchami masować, po zmieszaniu z tłustym olejkiem (np. kokosowym, lub jojoba).

Olejek z neroli możesz używać zamiast perfum – w swojej czystej formie zaledwie kropla wystarczy, abyś pachniała uwodzicielsko. Naniesiona na kosmyk włosów otoczy Cię tym niezwykłym aromatem przez długi czas.

Leave a Comment
Leave a Reply
Please login to post a comment.

Menu

Settings

Share