Click for more products.
No produts were found.
Najnowsze komentarze
Brak opinii
Szukaj na blogu
Najnowsze artykuły

Aromaterapia dla Twojego mózgu

Dbając o mózg musisz wiedzieć, że otaczające Cię zapachy mają bezpośredni wpływ na jego kondycję. Wszechobecna chemia gospodarcza, sztuczne perfumy, których używasz Ty, lub Twoi najbliżsi, smog, substancje zapachowe zawarte w odświeżaczach powietrza (patyczki rattanowe w perfumach do pokoju, czy aromatyczna zawieszka w samochodzie) i pachnące świeczki, to wszystko negatywnie wpływa na kondycję Twojego mózgu. 

Amerykańscy naukowcy biją na alarm! Obserwując wzrost zachorowań na Alzheimera i inne schorzenia związane z mózgiem, przeprowadzili szereg badań potwierdzających szkodliwość wielu związków chemicznych wykorzystywanych w przemyśle perfumiarskim. Walkę z producentami tak popularnych sztucznych perfum obecnych w markowych sklepach, rozpoczęła na dużą skalę aktorka Michelle Pfeiffer

To, co możesz zrobić w celu ochrony mózgu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych to zastosować naturalne środki czyszczące, używać wyłącznie naturalne perfumy, a do odświeżania powietrza w domu  wykorzystywać tylko naturalny spray.

Perfumy na bazie olejków mają bardzo piękne, rozmaite nuty zapachowe, możesz myśleć, że to tylko zioła, mięta i rozmaryn – nic bardziej mylnego, inspiracją dla twórców znanych Ci perfum są właśnie rośliny i ich olejki. Jedyną różnicą jest to, że większość aromatów używanych przy kompozycjach perfum i wód toaletowych jest stworzona sztucznie i zamiast pomagać Twojemu organizmowi – szkodzą!

Olejki eteryczne to nie tylko źródło naturalnego zapachu, będące aromatem naturalnych kosmetyków i środków czyszczących, to również doskonały środek do pobudzenia pracy Twojego mózgu.

Aromaterapia ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego jeśli chcesz poprawić pamięć i zachować jasność umysłu na długie lata - otaczaj się olejkami, które pozyskane z roślin, z różnych zakątków świata, mają udowodniony korzystny wpływ na mózg.

Największą poprawę kondycji mózgu zaobserwowano stosując regularnie olejek z kurkumy. Skład tego olejku powoduje, że korzystnie wpływa on na pracę mózgu, obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek w przypadkach choroby Alzheimera i Parkinsona.

Olejek z kurkumy ma niezwykle szerokie zastosowanie, ale zdecydowanie na pierwszym miejscu stawia się jego dobroczynny wpływ na pracę mózgu.

Drugim olejkiem podawanym przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe, to olejek z kadzidłowca. Kadzidło znane ze Starego Testamentu miało być od najdawniejszych czasów panaceum na wszelkie dolegliwości, ale na pewno dbało o jasność umysłu.

Poza kadzidłowcem i kurkumą mającymi ziemiste, orientalne nuty, znanym olejkiem stosowanym na poprawę pamięci jest olejek z rozmarynu i mięty pieprzowej. Świeży, ziołowy aromat pomaga w koncentracji, dlatego stosowany jest często przez studentów podczas sesji egzaminacyjnych. 

Olejkiem popularnym w wielu firmach finansowych w Chinach jest olejek cytrynowy, odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie zmniejszyła się liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację.

Wiemy, jak stres, przemęczenie i stany depresyjne spowalniają procesy myślenia, powodują często otępienie i brak koncentracji, dlatego sięgaj w takich sytuacjach po naturalne środki relaksujące. Olejki cytrusowe (pomarańczowy, mandarynkowy, grejpfrutowy i bergamota) są naturalnymi antydepresantami, stymulują limbiczny obszar mózgu, który pomaga pokonać stres. Stosując regularnie olejek z pomarańczy w samochodzie, zauważysz u siebie mniej agresji za kierownicą. Olejek z bergamoty, czy grejpfruta w biżuterii zapachowej doda Ci pewności siebie i rozjaśni umysł w pracy, a olejek z mandarynki ukoi Cię do snu.

Również olejek cedrowy wpływa pozytywnie na nasze emocje, pomaga osiągnąć równowagę umysłową. Często wykorzystywany jest do medytacji, właśnie ze względu na poprawę koncentracji.

Istnieją dowody na poprawę pamięci i procesów poznawczych u pacjentów, u których stosowano na noc olejek z lawendy. Jeśli chcesz, aby Twój mózg lepiej pracował w ciągu dnia, zadbaj o jego komfort podczas snu. Wystarczy, że wieczorem zakroplisz kilka kropli olejku z lawendy na poduszkę. 

Jak widzisz, niektóre olejki eteryczne potrafią spowolnić procesy starzenia się mózgu, wiele badań potwierdza nawet zdolność regeneracji w przypadku stosowania olejku z kadzidłowca, czy kurkumy. Inne pomagają w koncentracji, czy zapamiętywaniu, a jeszcze inne relaksują i zapewniają jasność umysłu (np. olejek cynamonowy, czy eukaliptusowy) – spośród opisanych wyżej olejków wybierz te, których aromat Cię przyciąga. Aromaterapia głosi, że podświadomie wybieramy olejki, których potrzebuje nasz organizm. Zadbaj już dziś o higienę Twojego mózgu, aby długo cieszyć się sprawnością umysłu!

Powiązane wpisy
Dodaje opinie
Dodaj odpowiedź
Musisz być zalogowany żeby komentować

Menu

Settings

Click for more products.
No produts were found.

Podziel się