Najnowsze komentarze
Brak opinii
Szukaj na blogu
Najnowsze artykuły

Odświeżacze samochodowe – pachnące czy trujące?

Zapach do samochodu - czym pachnie Twoje auto?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie substancje wdychasz jadąc taksówką, czy samochodem Twoich bliskich? A może Ty jesteś jednym z tych kierowców, którzy na stacji benzynowej kupują bez zastanowienia pachnący odświeżacz za kilka złotych, aby przytłumić zapach papierosów, benzyny czy kurzu?

Zapach do samochodu - podział aromatów

Nie zdając sobie sprawy z poziomu zawartości toksycznych substancji, wieszamy na lusterkach samochodu zielone choineczki, często dorzucane w formie drobnego prezentu, fundując sobie inhalację wprost do naszego krwioobiegu z takich wynalazków m.in.:


formaldehydy
– długotrwałe narażenie na działanie tej substancji może wywoływać uszkodzenia układu oddechowego i raka. Badania wykazały związek między formaldehydem a białaczką;


butylowany hydroksytoluen (BHT)
– ma szkodliwy wpływ na układ neurologiczny mózgu, może powodować zmiany zachowania, zakłócać funkcjonowanie systemu hormonalnego, jak również przyczynić się do powstawania w organizmie rakotwórczych związków reaktywnych;

aceton – w większym stężeniu zaczyna powodować ostre podrażnienia błon śluzowych nosa i ust oraz łzawienie oczu i ból głowy. Jego duże stężenie w powietrzu powoduje utratę przytomności, a nawet śpiączkę.

A to tylko niektóre z wielu składników znajdujących się w odświeżaczach powietrza.

Rozwój naszej cywilizacji można mierzyć coraz dłuższymi latami statystycznie spędzonymi w samochodzie. Staje się on, czy tego chcemy, czy nie, miejscem, w którym zamknięci ze wszystkich stron przeżywamy nasze życie – słuchamy radia, rozmawiamy, kłócimy się, modlimy lub medytujemy, jemy i pijemy. Producenci zatrudniają całe zespoły psychologów, socjologów, aby wnętrze auta dopasować do naszych potrzeb. Troska o zapach – jeden z głównych zmysłów człowieka – ogranicza się do względnej eliminacji nieprzyjemnych zapachów paliwa, olejów, czy spalin. Poza autami z najwyższej półki najczęściej stosowanymi rozwiązaniami zmiany zapachu jest kultowe drzewko – synonim taniej recepty na powszechny problem. Jest alternatywa!

Aromaterapia - na czym dokładnie polega?

Znaną już w starożytności alternatywą jest inhalacja eterycznymi olejkami roślinnymi, czyli aromaterapia – wziewne przyswajanie leczniczych substancji zawartych w roślinach. W odróżnieniu od tradycyjnego parzenia herbatek nie obciąża ona układu trawiennego i jest zdecydowanie szybsza w działaniu, dostarczając substancje roślinne bezpośrednio do krwioobiegu. Zapach, który uwalnia się poprzez dyfuzję naturalnych składników eterycznych jest przyjemny, nie podrażnia, jest subtelniejszy od sztucznych aromatów, przez co nie jest irytujący dla pasażerów, a kompozycja składników poprawia komfort jazdy.

Co więcej, wykorzystując niewielkich rozmiarów aromatyzery samochodowe, można wywołać pożądany skutek. Możemy zadbać o lepszą koncentrację używając olejku z rozmarynu. Niektórzy zdenerwowani kierowcy mogą sięgać po olejek z pomarańczy, lawendy lub bergamoty. Olejek z mięty pieprzowej natomiast uprzyjemni podróż osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną. Jeśli zależy nam na eliminacji nieprzyjemnych woni w samochodzie – pozbyciu się zapachu tytoniu, czy kurzu warto użyć olejku z cytryny. Zapach cytryny poprawia samopoczucie, pozwala odświeżyć umysł i często może działać lepieć niż kawa!

Nie należy przy tym zapominać, że często udajemy się w podróż mimo infekcji, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie olejku zapachowego - eukaliptusowego lub sosnowego, które oczyszczą zatoki i przyspieszą pozbycie się kaszlu. Z kolei olejki z drzewa herbacianego, cynamonowy i imbirowy, ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, będą chronić pasażerów przed rozprzestrzenianiem się choroby, a zapach będzie przypominać Ci najlepszych gatunków perfumy.

W aromatyzerach samochodowych można stosować olejek z jednej rośliny lub dla zwiększenia efektu używać mieszanek syntetycznych zapachów. Dla tych, którzy są w ciągłym biegu, najłatwiej będzie skorzystać z gotowych mieszanek, dedykowanych konkretnym problemom, np. na swobodny oddech – przy infekcjach układu oddechowego lub wzmacniających odporność - ANTY-WIRUS. Dla kierowców przygotowaliśmy specjalny mix - SZEROKIEJ DROGI!

W trosce o zdrowie i życząc szerokiej drogi, podaruj najbliższym aromatyzer do olejków eterycznych i zadbaj, aby świadomie wybierali źródło zapachów.

Powiązane wpisy
Dodaje opinie
Dodaj odpowiedź
Musisz być zalogowany żeby komentować

Menu

Settings

Podziel się